Mennyibe kerül egy végtag protézis?
Egy megfelelő minőségben elkészített protézis minden esetben egyedi, vagyis a protézis viselője részére készült, az Ő igényeit és mindennapjait szolgálja ki. Könnyedén belátható, hogy minden személy igénye más, így nagyon nehéz megmondani, hogy pontosan mennyibe is fog kerülni egy protézis. Az alábbiakban összegyűjtöttünk minden fontos információt, ami a protézis árával kapcsolatos, hogy könnyedén átláthatóvá tegyük a protézis ellátás támogatási és bekerülési költségeivel kapcsolatos információkat és eloszlassuk az esetlegesen felmerülő tévhiteket.

Az oldalon található információk általános érvényűek, így minden esetben azt javasoljuk, hogy leendő Páciensünk vegyen részt díjmentes konzultációnkon, ahol a pontos ellátási javaslat elkészítését követően minden pénzügyi és finanszírozási kérdést pontosan, részletesen és egyedileg át tudunk beszélni vele.



Mennyibe kerül a protézis?
Ha protézis ellátásról beszélünk két kategóriát kell megkülönböztetnük egymástól. Az egyik az államilag támogatott alapellátás, míg a másik az egyedi engedélyes vagy térítéssel járó ellátás.



Államilag támogatott alapellátás


Egy frissen amputált személy esetén az ellátás egy ideiglenes művégtaggal kezdődik meg, melynek az kihordási időtartama jellemzően 3-6 hónap. Ez az ideiglenes művégtag azt a célt szolgálja, hogy felkészítse a Pácienst a végleges művégtag használatára. Fontos, hogy gyártónként eltérő, hogy az alapellátás keretén belül milyen ideiglenes művégtagot biztosítanak.

A Reha-Corupusnál mi arra törekszünk, hogy az ideiglenes művégtagot is az egyén aktivitási szintjének megfelelően biztosítsuk, így pl.: combamputáltak részére létrehoztuk a Korai Rehabilitációs Programunkat, melynek keretén belül a Páciens már a felépülési, ideiglenes végtagviselési szakaszban is mikroprocesszor által vezérelt térdízület segítségével kezdheti meg a felépülést és a végtaghasználat elsajátítását. Ez az ellátás jócskán túlmutat az alapellátás költségkeretén, azonban ennek költségét nem terheljük át Pácienseinkre, azt az alapellátás keretén belül biztosítjuk a programban résztvevő személyek részére.

Az ideiglenes művégtag alapellátását az NEAK támogatja, így a Páciensnek egy egyszeri 5.000 Ft-os térítési díjat kell megfizetnie a hatályos jogszabályok értelmében. Amennyiben a Páciens rendelkezik közgyógyellátási igazolvánnyal, úgy az ellátásnak nincs térítési díja.

Az ideiglenes protézist követően kerül elkészítésre a Pácienseink részére a végleges hordásra szánt művégtag. Minden Páciensünknek az aktivitásának megfelelően, az adott körülményekhez képest legoptimálisabb művégtagot készítjük el. Egy alapos állapotfelmérés után, az opcionális ellátási lehetőségek közül kiválasztásra kerül a Páciens számára legideálisabb művégtag. Ortopédiai műszerészünk figyelembe veszi az egészségügyi állapotot, az aktivitást, annak részleteit, illetve azt, hogy a művégtagnak milyen funkciókat kell betöltenie a Páciens életvitele során.


A végleges protézis moduláris felépítésű, így pl.: comb amputáltak esetén több részből tevődik össze: tokból, térdízületből és bokaízületből áll. A fentiek mellett továbbá adapterek és összekötő elemek alkotják. A protézisek elkészíthetők kozmetikai burkolattal (a természetesebb hatás érdekében) vagy anélkül is. Az alapellátásban szereplő protéziseiket a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő 98 %-ban támogatja, a maximális térítési díj az ideiglenes ellátáshoz hasonlóan maximum 5.000 Ft., azonban amennyiben a Páciens rendelkezik közgyógyellátási igazolvánnyal, úgy az ellátásnak nincs térítési díja. A térítési díjakról és árakról részletesen a sejk.neak.gov.hu weboldalon tájékozódhatsz. Más a helyzet egyedi engedélyes ellátások esetén. Erről az oldal alján olvashatsz bővebben.



Melyek a TB által támogatott komponensek a Reha-Corpusnál?
Alsó végtag ellátás esetén több fő komponens típust tudunk meghatározni. Az első a protézis illeszkedéséhez szükséges tokrendszer vagy függesztési rendszer.

Alapellátásunk során jellemzően vákuumos tokrendszert készítünk, amely elősegíti a megfelelő rögzítést és a protézis könnyebb irányíthatóságát. Más gyártók nagyon sok esetben alkalmaznak még a mai napig indokolatlanul elavult, kényelmetlen és zavaró deréköves vagy derékszíjas rögzítési megoldásokat.

Zárszerkezetes tokrendszer esetén a liner vége becsatlakozik a tok aljában található szerkezetbe, így elkerülhető a deréköv használata. Vákuumos tokrendszernél beépítésre kerül egy szelep, amely a tokon belül vákuumot képez, egy speciális liner segítségével rögzítve a csonkot a tokba. Ingyenes konzultációnkon minden Páciensünkkel egyedileg egyeztetünk, hogy megtudjuk, hogy számára melyik a legoptimálisabb.

A következő nagyon fontos komponens a liner vagy csonkharisnya. A csonkra húzott liner védelmet nyújt a külső kemény tokkal való érintkezésnél. Eloszlatva a terhelést, segít a komfortérzet megteremtésében. Több típusban elérhető, különböző csatlakozási módokkal, ez szintén az ellátási javaslat elkészítése során kerül megállapításra.

Harmadik komponensként a beépített ízületeket tudjuk említeni. Aktív Pácienseink részére jellemzően fékes, mozgó térdízületet építünk be, amellyel a lépcsőzés sem jelent problémát, továbbá kiemelt figyelmet fordítunk a megfelelő bokaízület kiválasztására is, hogy az optimális, stabil átgördülést biztosítson.
A fentieket figyelembe véve tehát nagyon fontos, hogy gyártónként változik az ellátás minősége, a tok kényelmi szintje és a beépített komponensek minősége! Vállalkozásunk többségében a piacvezető, német Ottobock termékeivel dolgozik Pácienseink legnagyobb megelégedésére.



Egyei engedélyes vagy térítési díjjal járó ellátás
Az alapellátáson felül lehetőséget kínálunk aktívabb művégtagok igénylésére is. Amennyiben Páciensünk szeretne eltérni az alapellátástól és az aktivitása is indokolttá teszi, úgy lehetősége van arra, hogy egy egyedi engedélyeztetési folyamatot indítsunk el a területileg illetékes NEAK-nál. A magasabb aktivitású művégtagok esetén, akár 80-90%-os támogatás is elnyerhető, így jelentős mértékben csökkenthető egy magasabb technikai minőségű protézis költsége.

Az engedélyezési folyamat teljes egészében részt veszünk és tartjuk a kapcsolatot a dokumentációt elkészítő szakértőkkel és a teljes rehabilitációs teammel. Miután a teljes dokumentáció rendelkezésre áll (ambuláns lap, vény, kérelem nyomtatvány, kortörténeti összefoglaló, árajánlat, meghatalmazás, nyilatkozat önerőről, gyártói megfelelősségi nyilatkozat, élettartam nyilatkozat, russek skála, aktivitási szint felmérő stb.), azokat beküldjük a NEAK Ártámogatási Főosztályára, ahol megszületik a támogatói döntés.

A támogatói döntés minden esetben tartalmazza a hozzájárulás tényét és mértékét is. A pozítv elbírálást követően kiszolgáljuk a Páciensünket vagy elutasítás esetén segítünk abban, hogy milyen alternatív megoldások jöhetnek számításba.


Milyen tényezők befolyásolják az egyedi engedélyhez kötött protézisek, művégtagok árát?
A protézis ára elsődlegesen a végtagviselő mobilitási szintjétől és szükségleteitől függ, hiszen a protézisellátás egyik legfontosabb feladata, hogy minden esetben a Páciensünk részére egyedi művégtag készüljön, ami segítségével könnyedén tudja venni az akadályokat és vissza tud térni a már megszokott, normál életéhez.


Fontos, hogy az állapotfelmérést és a szakmai konzultációt követően egy pontos és szakszerű ellátási javaslat készüljön el.


Az protézis több komponensből áll, így kiemelten fontos az ellátási javaslatban szereplő komponensek összetétele, hiszen az ellátás költsége függ a protézis típusától, az elkészítése során alkalmazott anyagoktól és természetesen a protézis kialakításának komplikáltságától is.


Az árat nagyban meghatározza a Páciens életstílusa vagyis, hogy pontosan mire kívánja majd használni a protézist. Ez könnyen értelmezhető úgy, hogy egy idősebb Páciens nagy valószínűséggel nem egy speciálisan sportolásra kifejlesztett művégtag ellátásban szeretne részesülni.



Ne vessz el a támogatások és az árak útvesztőjében!
Minden Páciensünknek azt javasoljuk, hogy a fenti bonyolultnak tűnő engedélyeztetési folyamattól ne ijedjen meg, mi a teljes folyamatban segítséget adunk és pontosan ismertetjük a lehetőségeket, az engedélyeztetési, és ellátási folyamatokat is. Első lépésként minden esetben az ingyenes konzultációnkon való részvételt javasoljuk!



Hol és hogyan tudok részt venni az ingyenes konzultáción?
A kötelezettségmentes, díjmentes konzultációnkra a +36 20 222 7667 telefonszámon vagy az itt megjelenő űrlap segítségével tudsz jelentkezni. A megkeresést követően Munkatársunk felveszi Veled a kapcsolatot telefonon, hogy egyeztessünk Veled a jelenlegi élethelyzetedről és az igényeidről.






Küldés